Buzdolabı Yiyecek Saklama Dikkat Edilecek Püf Noktaları

» Püf Noktası Önerileri » Buzdolabı Yiyecek Saklama Dikkat Edilecek Püf...
Buzdolabı Yiyecek Saklama Dikkat Edilecek Püf Noktaları

17 Mart 2013 • Püf Noktası Önerileri

Buzdolabında sakladığımız ürünlerin saklama ömrünü uzatmak, sık karşılaşılan sorunlardan olan buzdolabında koku oluşması sorununu önlemek ve daha az enerji harcak için buzdolabında yiyecek saklama dikkat edilecek hususlar hakkında püf noktası önerileri. Soğuk ortam yiyeceklerin bozulma sürelerini azaltığı için adına buzdolabı dediğimiz soğutucular kullanırız. Çabuk bozulan yiyeceklarin saklama ömrünü uzatmak için saklanacak yiyeceğin mümkün olduğu kadar …

Buzdolabında sakladığımız ürünlerin saklama ömrünü uzatmak, sık karşılaşılan sorunlardan olan buzdolabında koku oluşması sorununu önlemek ve daha az enerji harcak için buzdolabında yiyecek saklama dikkat edilecek hususlar hakkında püf noktası önerileri. Soğuk ortam yiyeceklerin bozulma sürelerini azaltığı için adına buzdolabı dediğimiz soğutucular kullanırız. Çabuk bozulan yiyeceklarin saklama ömrünü uzatmak için saklanacak yiyeceğin mümkün olduğu kadar taze ve kuru olmasına dikkat ediniz.

Meyve ve sebzelerde Dikkat Edilecek Hususlar
Bazı sebze meyve satıcıları taze görünmesi için sebze ve meyveleri ıslatmaktadır. Bu işlem sebze ve meyvenin taze görünmesini sağlayabilir fakat ıslandığı için saklama süresini oldukça azaltmaktadır.
Meyve ve sebzeler, nem kaybını en alt düzeye indirmek için poşetlenmeli ve poşetin ağzı açık olarak meyve ve sebze saklama bölümü içine konulmalıdır. Meyveler, kabuklu gıdalar düşük nemli ortamlarda daha uzun süre taze kalır.

Süt Ürünleri
Peynir gibi gıdalar, ya suyunun içinde bekletilmeli ya da naylon streç ile sıkıca sarılarak hava ile teması kesilmelidir. Gıdaların ambalajı üzerinde belirtilen son kullanım tarihi ile açıldıktan sonraki tüketim süresine uyulmalıdır.

Salça
Ambalajı açılan salçanın taze olarak saklanabilmesi için üzerine bir miktar sıvı yağ dökülerek hava ile teması kesilmelidir.

Buzdolabı Koku İçin
Buzdolabı içinde koku oluşmaması için, özellikle pişmiş, baharatlı, sarmısaklı koku yayan yemekler vakumlu saklama kapları ile muhafaza edilmelidir. Sıcak yemek kesinlikle buzdolabına konulmamalıdır. Sıcak yemekten çıkan buhar evaporatöre yapışıp koku yapar.

Buzdolabı daha az enerji harcamak için
Aşağıdaki kurallara uymanız halinde buzdolabı daha az enerji harcayıp daha verimli soğutacaktır.
Buzdolabının ısısını atabilmesi için yanlarında ve üstünde boşluk bırakılması,
Sıcak yemek konulmaması; yemeklerin dışarıda oda sıcaklığına kadar soğuduktan sonra dolaba konulması,
Dolabın kapılarının uzun süre açık bekletilmemesi,
Kapı contalarının temiz tutulması.
Soğuk havanın etkin bir şekilde dolaşabilmesi için yiyecekler rafların üzerine dağıtılarak yerleştirilmelidir. Üfleme kanalına bitişik yerleştirilmesi halinde, bitişik gıdaların donmasına, diğer gıdaların yeterince soğutulamamasına neden olur.

Buzdolabı Yıllık temizlik:
Buzdolabı soğutma sistemi, kendi kendini temizleyen bir özelliğe sahiptir. Yılda bir kez birkaç günlüğüne buzdolabının fişini çekerek içinin boşaltılması, varsa koku filtrelerinin çıkarılması, sabunlu su ile silinmesi ve kapılarının açık bırakılarak havalandırılması, dolap içinde daha sağlıklı, ferah ve hijyenik bir ortamın oluşmasını sağlar. Ayrıca bu sayede, evde olmadığınız esnada sigorta atması, elektrik kesilmesi gibi nedenlerle dolap içinde oluşabilecek koku ve gıdaların bozulması riskini de önlemiş olursunuz.

Et ve Balık
Et ve balık her zaman havayla teması tamamen engellenecek şekilde saklanmalıdır.

Yumurta
Yumurtalar sivri tarafı aşağı gelecek şekilde kapalı bir kapta saklanmalıdır. Böylece daha uzun süre tazeliği korunur ve diğer yiyeceklerin kokusunu alarak tadı bozulmaz.

Çeşitli gıdalar için tavsiye edilen saklama koşullar;
0 ºC – günlük et, balık, dilimlenmiş şarküteri, peynir
1 ºC – süt
4 ºC – meyve
5 ºC – yoğurt, ambalajlı şarküteri
-18 ºC – dondurulmuş ürünler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir